Tegnap este találkoztam egy ismerőssel, Zaur-ral. Ő egy azeri srác és már két hónapja van itt Addis Ababa-ba, elmondása szerint már úgy ismeri a helyet mintha mindig is itt élt volna; és igaza volt...
Őszintén be kell vallanom, hogy kicsit tartottam attól, hogy kimenjek a városba. Itt gyakorlatilag mindent elfelejthetsz, amit korábban Európában tapasztaltál, de ez nem rossz csak meglepő. Először akkor lepődtem meg amikor nem fértünk be a 'BOLE' (ez a város gazdag negyede) felé menő minibusz taxiba (a 8 szabad ülésen már ültek 11-en) és Zaur egyszerűen kitette a kezét és elkezdett stoppolni. És nem telt bele 10 mp és már egy tiszta Toyota Jeep-ben ültünk. 'Z' elmondta, hogy szerinte azért veszik fel ilyen gyorsan mert az itteni embereknek nincs rossz tapasztalata a fehérekkel.
Nem akarok most kis regényt írni, így inkább csak felvillantok pár témát a teljesség igénye nélkül:
Építkezések: alapvetően mindenhol. Kína és Törökország rengeteget invesztál az országba. Ez a helyieknek nem feltétlenül tetszik így Zaurt egyszer gyerekek dobálták meg kővel és kiabáltak rá hogy 'Chinese'! Az építkezéseket ne úgy képzeljétek el, mint a Moszkva teret. Mutatok egy pár képet, felhívnám kedves építőmérnök ismerőseim figyelmét, hogy lehet így is:
Közlekedés: nem európaiaknak való vidék, a közlekedési lámpáknál mindig áll egy rendőr is mert különben senki nem venné figyelembe a jelzést. Amíg vársz a zöld jelzésre jó esetben helyi (Krisztus alakú) wunderbaum-ot próbálnak rádsózni, rosszabb esetben 5 koldus rohan meg.Kétféle taxi létezik; van a normál kocsi, ami irgalmatlanul drága, és van a már fenn említett minibusz, ami távolságtól függően 20-40 forinttér visz el más városrészekbe.
Kávé: egészen különlegesen finom, ebbe bűn bármit is rakni (se tej, se cukor, nem szabad),úgy mondják ’Buna’. Bonga környékén -ahova majd megyek -van a világ utolsó vad kávé rezervátuma.
(Nabu: Naturschutzbund Deutschland (továbbiakban: Nabu)-nak több projektje is fut Afrikában, ebből az egyikben veszek én most részt. A projekt célja a Kafa bioszféra rezervátumban egy fenntartható rendszer kiépítése, mely a természeti értékek megőrzése mellett a helyi lakosok jóléte, munkája, az öko turizmus fejlesztése.)
Bank: tegnap bementünk a Nemzeti Bankba, hogy átváltsam a nálam lévő eurót, és hogy vegyek ki pénzt a bankszámlámról. Ez egyáltalán nem olyan egyszerű, mint ahogy mi szoktatva vagyunk. Még egyszer kihangsúlyoznám hogy a Nemzeti Bankban voltunk, de nem lehetett pénzt felvenni mert annyira lassú az internet kapcsolat. Zseniális :D
Pénz: etióp Birr (1 Br-~11 HUF)- borzasztó fűszerszaga van az összes bankjegynek, és sokkal vastagabb papírra nyomják mint az átlag európai valutát.
Vallás: első este azt álmodtam, hogy Sopronban vagyok egy szakesten és Bácsatyai professzor úr intonál éppen egy nótát, aminek a szövegét senki nem értette. Nem csoda, mert amikor felébredtem éppen a müezin hangja szólt J. Alapvetően keresztény gyökerekkel rendelkezik az ország. A világon másodikként vették fel a kereszténységet államvallásként (4. század).
Sport: Ha valaki meghallja az Etiópia és a Sport szavakat akkor egyből a hosszútávfutásra gondol (legalábbis nálam ez így van, és ez most sem változott meg). Ma reggeI a Meskele téren bele'futottam' vagy 300 atlétába, akik a sugárút mellett lévő salakos placcon edzettek
Imádják a focit és legalább annyira sikeresek benne mint mi.(Apropó, Hajrá Magyarok!!!- ha minden igaz holnap lesz a nagy meccs).
És annak ellenére, hogy az esős évszak vége felé közeledünk, nem is esik sokat az eső...